Informace o stravování

Strava dětí je zajištěna školní jídelnou, kde je důrazně dodržován spotřební koš. K vaření jsou používány denně čerstvé suroviny. Ke svačinkám je podáváno čerstvé pečivo s pomazánkami z luštěnin, vajec, zeleniny, tvarohu, obilnin anebo ryb. Denně je ke svačině čerstvá zelenina a ovoce. Paní kuchařky pro děti připravují obilninové kaše, domácí moučníky. Několikrát týdně je zařazen jogurt nebo tvaroh.

Polévky se připravují ze základního vývaru z čerstvého masa, kořenové zeleniny nebo několika druhů zeleniny a koření, nikoliv z polotovarů. Jako zavářka se používají luštěniny (červená čočka, zelený a žlutý hrách, pohanka), obilniny (zrno a vločky z ječmene, ovesné vločky, rýže, ječné kroupy), těstoviny, drožďové kapání s vejci. Z dochucovacích prostředků se používají pouze ty bez aditiv a aromat (zeleninové bujóny, mořská sůl, pažitka nebo petržel kadeřavá, koření). Jednou za čtrnáct dní je do jídelníčku zařazováno rybí maso – čerstvý chlazený filet z lososa, zamražené filé ze štiky mořské.

Děti dostávají denně dle možností zeleninové saláty, zelné saláty, saláty z červené řepy atd.

Pitný režim je dodržován po celý den. Jako teplé nápoje jsou podávány bylinné čaje a ovocné sypané čaje s plodem šípku, rakytníku, borůvky, s květem ibišku, listem ostružiny, jahodníku a mléko. Džus je zařazován na jídelní lístek minimálně dvakrát týdně. Jedná se o ovocný koncentrát s ovocným podílem 25 % a karotkovým podílem 5 %, který po naředění v poměru 1:1 s vodou děti pijí. V sezóně děti dostávají čerstvé lisované mošty – jablečné, hruškové. Vždy je připravena voda, kterou mnoho dětí upřednostňuje.

Místo dortu na narozeninové oslavy ve školce učitelky upřednostňují, když rodiče přinášejí pro své kamarády něco zdravějšího. Netradiční ovoce, zeleninu, různá semínka, sušené ovoce, oříšky, ovocné tyčinky atd.

Důležitou podporou zdravého stravování dětí ve školce je i domluva mezi rodiči a vedením školky, že rodiče nedávají svým dětem v prostorách školky žádné bonbóny, žvýkačky a podobné sladkosti. Děti je ani nedostávají od učitelek. Neustálé se krmení sladkostmi může být hlavním důvodem, proč děti odmítají i výborná zdravá jídla. A nezdravá strava u starších dětí může vedle zdraví negativně ovlivňovat i chování dětí a jejich školní výsledky.

Vedle výborné stravy se děti v této školce učí i poznávat, jak se potraviny pěstují. Dále se také seznamují s prací na školním záhonku.

Stravné - ceník, platby

Variabilní symbol: Každé dítě má přidělen svůj variabilní symbol – evidenční číslo dítěte

Záloha na stravné činí 1 300,- Kč na měsíc.
Cena celodenní stravy je 80,- Kč, polodenní (bez jedné svačinky) činí 70,- Kč.
Vyúčtování se provádí: vždy ke konci měsíce

Způsob platby: bankovním převodem, nebo platbou v hotovosti v kanceláři školy

Platby musí být provedeny vždy do 20. dne měsíce předcházejícího měsíce (tj. platba na říjen musí být uhrazena do 20. září).
Při nedodržení termínu k úhradě budeme postupovat v souladu se Školním řádem MŠ a Směrnicí o stanovení výše úplaty. (viz šatna MŠ).

Stravování dětí

Informace o platbách za stravné a o stravovacím projektu mateřské školy s názvem "Chceme žít zdravě".

Platby:

Záloha na stravné: 1 300,- Kč
ranní snídaně: 10,- Kč
přesnídávka: 18,- Kč
oběd: 42,- Kč
odpolední svačina: 10,- Kč
Celodenní stravné:80,- Kč
Polodenní stravné: 70,- Kč (bez odpolední svačiny)

Ceník platný od 1.1.2017

Alergeny v potravinách

Označování alergenů je legislativně stanoveno na datum od 13.12.2014 v souladu s potravinovým právem

Odvolání na legislativu:
EU – 2000/13 do 13.12.2014 a pak nahrazena 1169/2011 EU článek 21
ČR – Vyhláška 113/2005 Sb. O způsobu označování potravin a tabákových výrobků, § 8 odstavec 10.

Značení alergenů je pouze informační:
Tato povinnost se týká všech výrobců potravin, všech článků veřejného stravování,
jako např. restaurací, jídelen, nemocnic, sociálních ústavů, prodejen, pekáren atd.
Dne 13.12.2014 bude povinnost při nákupu potravinářských výrobků nebo jídel ve veřejném stravování vyznačit u výrobku stanovený alergen, který obsahuje.

Školní jídelna je povinna označit vyrobený pokrm alergenní složkou, ale nebude brát zřetel na jednotlivé přecitlivělosti strávníků.
Tuto skutečnost si musí každý strávník sám uhlídat.
Není možné se věnovat při výrobě jídel strávníkům s potravinovou alergií jednotlivě,
takže případným žádostem nebude vyhověno.
Jídelna má pouze funkci informační tak, jako každý výrobce potravin a pokrmů.

alergeny

ŠKOLA JE ZAPOJENA DO PROJEKTU